Božia milosť vám zmení život

Milosť je väčšia (recenzia)

Milosť je väčšia… Pýtate sa ako čo? Čo sa nachádza na druhej strane tejto nerovnice? Odpoveď na tieto otázky ponúka Kyle Idleman vo svojej knihe Milosť je väčšia. Milosť je väčšia ako všetko ostatné. Milosť je väčšia ako čokoľvek iné. Hovorí, že je väčšia ako všetko, čo ste spravili, a dokonca väčšia aj ako to, čo iní spravili vám.

Pokojne môžete oponovať, že nerozumiete, že nechápete tomu, ako to tak môže byť. A je to v poriadku. Je to predsa Božia milosť a jediný spôsob ako ju pochopiť, je zakúsiť ju. Prežiť si vlastný príbeh milosti. V 12. kapitole v Druhom liste Korinťanom sa píše: „Stačí ti moja milosť, lebo sila sa dokonale prejavuje v slabosti.“

Myslíte si, že nie ste dosť pre túto milosť? Že na to nie ste dosť dobrí? Že ste až príliš zranení, sklamaní, prihlboko zahrabaní v bahne hriechu a že na vás už milosť nedosiahne? Autor knihy Milosť je väčšia vám chce povedať jedno: je to lož. Božia milosť totiž môže všetko – ak jej to sami dovolíte.

Biblia obsahuje plno príbehov o Božej milosti. Skúste si spomenúť na to, ako Boh vyviedol Izraelitov z Egypta, na uzdravenie ženy, ktorá 12 rokov trpela na krvotok, na milosrdného samaritána, na príbeh o márnotratnom synovi… Ak sa vám však na jazyk derie výhovorka, že to bolo príliš dávno, že ľudia vtedy žili inak a že Boh bol bližšie, Kyle Idleman vám ako „dôkaz“, že sa Božia milosť dotýka všetkých ľudí aj dnes v knihe ponúka príbehy obyčajných ľudí. Rozpráva o milosti, ktorú zažili manželia, ktorí si mysleli, že ich spoločnému životu je koniec, o adoptovaných deťoch, ktoré v dospelosti vyhľadali svojich biologických rodičov, o týranej žene, ktorej Božia milosť dovolila opäť sa postaviť na nohy a o mnohých ďalších. Títo ľudia sú ako vy i ja. Božia milosť si ich našla, zmenila ich životy, obrátila ich k lepšiemu a to isté chce konať aj s nami.

Možno ste na tom podobne – zúfalí, zranení, zničení… Boh môže zmeniť aj vašu situáciu, zmeniť váš život. Dovoľte mu, aby vám skrze príbehy týchto ľudí ukázal, že vaše chyby, vaša vina, výčitky a zlomenosť nie sú väčšie ako jeho milosť. Rovnako ako nie sú väčšie ani vaše rany, horkosť, pomstychtivosť, nenávisť, ani sklamania, slabosti, ani zúfalstvo. Nesnažte sa prosím postaviť všetky tieto okolnosti, pocity a chyby na stranu nerovnice, na ktorú nepatria. Tá je už totiž obsadená.

Autor knihu rozdelil na 3 časti, pričom v každej z nich predstavuje prevyšujúcu milosť. Najprv predstavuje milosť, ktorá je väčšia ako naše chyby. V druhej časti naráža na oblasť zranení a napokon rozpráva o tom, že milosť prevyšuje aj životné okolnosti. Každá z týchto častí sa ďalej vetví na menšie celky – texty, ktoré bližšie objasňujú konkrétne problémy, prípady a situácie. Ako sám v úvode píše, nejde mu o teoretické východiská, ani vyučovanie dogiem o milosti, ale o to, akým spôsobom možno zakúšať a žiť milosť. Jeho rozprávanie preto nie je násilné. Je popretkávané jeho vlastnými skúsenosťami, skúsenosťami jeho priateľov a známych ako i príkladmi z Biblie. Tí z vás, ktorí sa radi pousmejú aj pri čítaní duchovnej literatúry, určite ocenia vtipne ladené vysvetlenia a komentáre v poznámkach pod čiarou, ktoré do rozprávania vnášajú iskru.

„Najhoršia vec, aká sa vám môže stať je, že strávite svoj život utekaním pred Bohom v domnienke, že Boh vás prenasleduje a chce si vziať to, čo mu dlžíte, hoci on vás v skutočnosti „prenasleduje“ preto, aby vám dal to, čo by ste si nikdy nemohli dovoliť.“(41)

Toto je Božia milosť. Tá, ktorá vám chce darovať všetko. Tá, ktorá za vás pred 2000 rokmi zomrela na dreve kríža. Tak sa jej už nevzpierajte. Prestaňte pred ňou utekať a dovoľte jej, aby vám pomohla zničiť to, čo ničí vás, aby vás naučila znova dýchať, aby vašim perám navrátila úsmev a aby zlomila reťaze, ktoré vás držia.

Milosť je väčšia… Je len na vás, čo dosadíte na druhú stranu tejto nerovnice vo vašom živote. Táto kniha vám ponúka slušný zoznam toho, čo tam môže byť, no ani zďaleka to nie je všetko. Vezmite si ju ako príručku a vydajte sa na cestu skúmania svojho vnútra, aby ste si raz s pomocou Ducha Svätého mohli napísať vlastný zoznam toho, čo prevyšuje Božia milosť.

Autorka recenzie: Diana Jurcáková

Bibliografický popis: IDLEMAN, K., 2017. Milosť je väčšia [Grace is Greater], Christian Project Support, 169 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-8979-319-8.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre