Božia láska je tou najlepšou inšpiráciou

Mladej a talentovanej slovenskej autorke Laure Fechovej vyšla prednedávnom nová kniha Súzvuk nerovníc. Zistite, čo ju k napísaniu tohto diela viedlo a o čom sa v tomto románe dočítate!

Milí priatelia,

predtým, ako vám predstavím moju najnovšiu knihu – román Súzvuk nerovníc, by som vám rada spomenula príbeh, ktorý sa odohral ešte pred ním.

Keď som začínala písať, bol pre mňa Boh iba pojem. V tejto zahmlenej dobe bez svetla vyšiel aj môj prvý román, ktorý bol mojím splnením snom. Patrične som od neho očakávala naplnenie mojej duše, pretože už v tej dobe som cítila, že mi niečo/niekto chýba.

Samozrejme, moje meno na knižných pultoch vo mne nič nezmenilo. Ak čakáme, že zmyslom nášho života, ktorý nás naplní, môže byť nejaká činnosť (nech je akokoľvek dobre mienená), čakáme márne.

Až ďalšie zložité životné okolnosti, ktoré ma nútili prehodnotiť život, vo mne prebúrali bariéru prázdna, a tak sa u mňa začala cesta hľadania viery. Ten najkrajší pocit prišiel hneď potom, ako som otvorila oči. Odrazu som videla všetky Božie zásahy, ktoré sa diali dávno predtým, ako som po ňom ja začala pátrať. On ma hľadal už dávno.

Práve moja osobná cesta a premena je pre mňa tou najväčšou inšpiráciou v mojich knihách.

Pri tej najnovšej, ktorá rozpráva príbeh dvoch nerozlučných priateľov, išlo hlavne o premenu mužského hrdinu. Dorota a Dávid sú veľmi rozdielni, ona Boha miluje a on ho nedokáže prijať. A presne podľa toho aj plynú ich životy. A hoc sa Dorota zo všetkých síl snaží stále ukazovať Dávidovi nielen svoju, rodičovskú, ale aj Božiu lásku, on ju necíti.

Postupné odkrývanie tajomstiev minulosti, ktoré skrývali len preto, aby neklesli pred očami toho druhého, ich však prinúti oddeliť sa. Hľadanie cesty k Bohu u Dávida prebieha aj prostredníctvom svätojakubskej cesty na Slovensku a putovania. (Vďaka Bohu som si túto cestu mohla prejsť tiež a určite neváhajte ani vy.) Dorota naopak bojuje medzi svojou láskou k spevu, skladaniu vlastných kresťanských piesní a tým, aké zložité je zostať v tomto smere čistá a nezmeniť svoj postoj.

Napokon, aj keď si každý z nich hľadá svoju vlastnú cestu, na rázcestí sa ich cesty vždy spoja do jednej. V spleti túžob, vlastných zlyhaní a pokušení je však zložité stavať čistú lásku na piedestál akýchkoľvek iných citov a vášní. To, či si k sebe dokážu nájsť cestu a prijať jeden druhého, sa dočítate v knihe. 🙂

Do príbehu však samozrejme vstupujú aj iné postavy, a ja som sa vám rozhodla povedať niečo o Adamovi. Budete prví, kto sa to dozvie! 🙂

Adam zasiahne do života ich oboch ako náhly príliv pozitívnej energie a bezprostrednosti.  Aj on však skrýva svoj príbeh, premenu, lebo ani jeho život nebol vždy plný svetla a radosti. So skutočným Adamom sme sa osobne stretli na nemocničnom lôžku pri jeho úraze (dozviete sa na strane 164). Musím uznať, že už pred rokmi mnou jeho príbeh otriasol a určite zasiahne aj vás, ak si ho nenecháte ujsť. Je obdivuhodný a hlavne reálny.

V tomto príbehu sa láska k hudbe a neoblomnosť matematických rovníc dá vystihnúť otvoreným srdcom a tým uzamknutým. Uznávam, že mojou inšpiráciou pre životné príbehy mojich postáv je sčasti aj skutočný život a osudy, ktoré možno pozorujeme z diaľky, a predsa sa nás tak blízko dotýkajú. Každý z nás si totiž za život prejde aspoň jednou skúškou – zažijeme udalosť, ktorá s nami pohne a záleží len na nás akým smerom. Ak sa nás však už raz dotkla Božia ruka, jej teplo a pokoj v našom srdci by tam malo prebývať stále. Hoc ho niekedy cítime menej a inokedy viac. Ale je tam tak, ako je Boh stále s nami, čo sa aj snažím opísať prostredníctvom mojich kníh.

Pretože jediným zmyslom nášho života nie je nič hmotné, ale láska. V prvom rade sa musíme naučiť lásku dávať – a potom ju aj prijímať. Ako hovorí Dorotka v knihe: Ak niekoho miluješ, nemôže byť tvoja láska podmienená tým, koľko sa ti jej vráti späť.

Verím, že aj moja kniha vás naučí milovať bez podmienok.

Ak som vás správne navnadila a rozhodnete sa po nej siahnuť, dúfam, že vám prinesie neobyčajný zážitok a hlavne trocha lásky! Máte sa na čo tešiť.

Ak by ste sa o Dorotke v detských časoch a jej rodine chceli dozvedieť viac, určite siahnite aj po románoch Vyhradené pre Teba (pozn. dostupné ako e-kniha) a Vyhradení pre seba.

Prajem vám príjemné čítanie!

Laura Fechová, autorka

5 Užívateľ (2 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

1 Comment

  • Dobrý deň, som vďačná za takúto knihu a autorku, ktorá má odvahu písať o takýchto témach a nebojí sa ísť proti prúdu aj napriek riziku, ktoré týmto podstupuje. Kniha sa mi veľmi páči a prečítam si ju určite ešte raz a vrelo odporúčam každému 🙂

Komentáre