RECENZIA: Boh počúva (Skutočné príbehy vypočutých modlitieb)

My ľudia máme radi príbehy. Je to možno dané realitou, v ktorej žijeme a z ktorej sa tak ťažko dostávame. Deti ale aj my dospelí si vymýšľame príbehy, ktoré nás prenesú do sveta rozprávok. Sú však aj príbehy, ktoré sa stali, skutočné príbehy. O takých sa môžeme dozvedieť v knihe Boh počúva s podtitulom – Skutočné príbehy vypočutých modlitieb.

Boh počúva

Autorka umne zoraďuje príbehy jednotlivých ľudí, tak ako jej ich poslali, do samostatných kapitol, ktoré sa venujú rôznym oblastiam katolíckej viery a náuky. Za príbehmi často nasleduje vysvetlenie danej skutočnosti. Tento dovetok predurčuje knihu pre tých, ktorí sú na začiatku svojej cesty s Bohom alebo boli prijatí do Cirkvi. Avšak mnohé informácie sú zaujímavé pre každého čitateľa. Dozvedáme sa tu napríklad o Duchu Svätom, modlitbe príhovoru, svätých, svätom ruženci, odpustení, sviatosti pomazania chorých alebo o rôznych hnutiach v Cirkvi.

Všetky príbehy v tejto pútavo napísanej knihe majú jedno spoločné. Modlitbu, ktorá je prepojená s dôverou voči Bohu. Viaceré z nich sa viažu s prosbou o telesné uzdravenie, avšak nájdeme tu aj iné modlitebné úmysly – prosba o prácu, živobytie, vedenie v ťažkej situácii. Mňa oslovila modlitba za to, aby sme vedeli odpustiť. V knihe je uvedený príklad konkrétneho manželského páru po strate ich syna, ktorý zomrel pri autonehode. Spoločne sa modlili, aby vedeli odpustiť žene, ktorá nehodu spôsobila. Modlitba im syna nevrátila, avšak oni dokázali odpustiť a nešťastnej žene sprostredkovali Božie milosrdenstvo.

Ďalšou kapitolou na zamyslenie je tá o nevypočutých modlitbách. Kniha veľmi citlivo opisuje príbehy ľudí, ktorých modlitby boli zdanlivo nevypočuté. S jednou z nich sa s nami podelila matka, ktorej dcéra zomrela na rakovinu. Jej dieťa nebolo uzdravené na jej príhovor, avšak jej rodičia dostali nádej od Boha a hlbšie pochopili Božiu vôľu práve cez udalosť utrpenia. Alebo príbeh rodičov, ktorých syn zomrel na predávkovanie drogami. Navonok išlo o prehru, avšak vďaka spoločnej modlitbe vedeli Bohu ďakovať za všetko dobro v jeho živote, za všetky pekné chvíle, ktoré im Boh daroval.

Na záver knihy autorka zaraďuje veľmi dôležitý okruh modlitieb za zomierajúcich. Často sa ocitneme v situácii, kde našou jedinou útechou je modlitba. Tak je tomu aj keď sa lúčime s našimi drahými. Ale nie je to málo, lebo modlitba je najsilnejší prostriedok, akým sa za nich môžeme prihovárať a pomôcť im.

Kniha Lorene Hanley Duquin sa veľmi ľahko číta, vie čitateľa inšpirovať k modlitbe s dôverou a taktiež prináša mnohé poučenia o Katolíckej cirkvi. Sám veľký autor duchovnej literatúry sv. Alfonz povedal: „Mojou najužitočnejšou knihou je tá o modlitbe, lebo modlitba je nevyhnutná pre našu spásu.“,

Boh počúva

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: DUQUIN, L. H. 2018. Boh počúva [God Listens: Personal Stories of Answered Prayers], Košice : Zachej.sk, 224 s., brožovaná, ISBN 978-80-89866-75-5.

0 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre