Bežať deťom v núdzi na pomoc môžeme kdekoľvek na svete

Jeden beh, jedno dieťa a jedno jedlo denne počas celého školského roka. A k tomu možnosť vzdelávať sa. Aj o tom je dobročinný beh Mary’s Meals.

TATRANSKÁ LOMNICA – Vybehať jedlo deťom žijúcim v extrémnej chudobe sa už tretí rok snaží charitatívny beh Mary’s Meals v Tatranskej Lomnici, ktorý sa uskutoční 18. septembra. Štartovné je 18,30 eur, čo je suma potrebná na zabezpečenie jedného jedla denne pre jedno dieťa v škole. Okrem behu v Tatrách si bežci môžu kdekoľvek na svete zabehnúť virtuálny beh medzi 10. až 26. septembrom za rovnakú sumu a pomôcť tak deťom získať vzdelanie.

“V Mary’s Meals chceme aj bežeckým podujatím pomáhať deťom, ktoré žijú v extrémnej chudobe a potrebujú jedlo, aby sa mohli vzdelávať. Spájame tak jedlo so štúdiom a funguje to,” povedal organizátor behu Adam Skirčák. Podľa neho bude beh štandardne prístupný všetkým očkovaným, testovaným či tým, ktorí koronu už prekonali. Všetko však závisí od situácie v okrese a kovid semaforu.

Aj keby sa opatrenia sprísnili, podľa Skirčáka to myšlienku behu neohrozí. “Výhodou pre nás je, že aj keby sme nemohli bežať v Tatranskej Lomnici, každý si môže zabehnúť virtuálny beh kdekoľvek inde. Veď v konečnom dôsledku nejde o beh, ale o pomoc deťom,” dodal Skirčák.

Príkladom virtuálneho bežca môže byť napríklad Pavol Talapka, kňaz pôsobiaci na Taiwane, ktorý skrze svoj Youtube kanál pozýva ľudí zapojiť sa. Vo videu ho môžeme vidieť na hlavnom námestí v Taipei, ale tiež v mestskom parku či v rušných uliciach, ba dokonca aj v metre. “Virtuálny beh Mary’s Meals sa dá odbehnúť naozaj všade,” komentuje vo videu bežiaci Talapka, ktorý beh zabehol už minulý rok. To však pôsobil v Ghane.

Ide v poradí už o tretí beh, ktorý organizuje organizácia Mary’s Meals Slovensko. Prvý rok sa bežcom podarilo vybehať 43 000 porcií jedla, o rok neskôr to bolo viac ako 100 000 porcií. “Budeme vďační za kohokoľvek, kto sa prihlási a rozhodne sa štartovným prispieť na jedlo pre dieťa na celý školský rok. Aj keby sa prihlásil len jeden účastník, bude to stáť za to,” povedal Skirčák a dodal, že v tíme Mary’s Meals samozrejme dúfajú, že sa prihlási čo najviac ľudí a že číslo porcií sa bude každým rokom zvyšovať.

Podujatie v minulosti podporili aj slovenskí športovci ako Matej Tóth, či Adam Žampa. Ján Volko dokonca pre organizáciu natočil video, v ktorom hovorí o tom, že práve takéto malé skutky, ako je prostý beh, menia svet.

Dĺžka bežeckej trasy v Tatranskej Lomnici je 8 kilometrov, pričom sa beží po spevnenej ploche a asfalte. Možnosťou je aj Nordic Walking. Pri výbere dĺžky trate virtuálneho behu, ponúka Mary’s Meals ako inšpiráciu štyri vzdialenosti, a to 1,6 km, 6,4 km, 8 km a 16 km. Ide o trasy, ktoré musia zvládnuť niektoré z detí na svojej každodennej ceste do školy.

Charitatívny beh Mary’s Meals Charity Run je organizovaný na podporu projektu Mary’s Meals. Ten poskytuje jedlo v školách už viac ako 1,8 miliónu detí žijúcim v extrémnej chudobe v 19 krajinách sveta. Cieľom projektu je zabezpečiť deťom jedlo v mieste vzdelávania, aby mohli študovať. Jedlo im varí a podáva vyše 80-tisíc miestnych dobrovoľníkov z tamojších komunít z lokálne vypestovaných surovín. Stopercent zo štartovného putuje na verejnú zbierku určenú na financovanie školského stravovacieho programu Mary’s Meals.Všetky informácie vrátane registrácie nájdete na stránkach charityrun.sk alebo marysmeals.sk.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre