Apoštolát, na ktorý sa zabúda

Modlitby za kňazov (recenzia)

Nenáročná knižka Modlitby za kňazov s podtitulom, ktorý tvorí zároveň aj názov tejto recenzie, nás pozýva k tomu, aby sme si položili niektoré otázky a úprimne si na nich aj v srdci odpovedali. Koľko modlitieb za kňazov sme vyslali napríklad tento týždeň do neba? Koľkokrát sme poďakovali či prosili za kňaza, ktorý nás krstil či naposledy spovedal? Alebo za toho, ktorý vedie aktuálne našu farnosť, či za takého, ktorého ešte len budeme potrebovať? V akom pomere vychádzajú z našich úst slová kritiky a žehnania voči kňazom?

Kniha začína predhovorom istého správcu farnosti a môžeme smelo povedať, že nehovorí len sám za seba. V jeho slovách sa iste nájdu mnohí iní kňazi. „Ten, kto má v sebe skutočnú lásku a úctu ku kňazovi, príde za ním aj vtedy, keď nič nepotrebuje.“ Snáď môžeme doplniť, že sa zaňho aj modlí. A ak by ste hľadali možnosti, ako na to, nie je nič lepšie ako si nájsť čas na prečítanie tejto knihy.

Viacerí svätí v sebe pociťovali túto Božiu túžbu a uvedomovali si potrebu a nevyhnutnosť modlitby a obety za kňazov. Jednou z najvýraznejších bola sv. Terezka z Lisieux. Tomu, ako sa modlila za týchto Božích služobníkov a ako to vlastne celé vnímala, je venovaná samostatná kapitola. Okrem jej posolstiev tu nájdeme aj myšlienky iných známejších či menej známych svätcov, blahoslavených, pápežov či iných predstaviteľov duchovného života a v neposlednom rade aj citácie zo Svätého písma. Jednotne poukazujú na to, kým kňazi sú a kým by mali byť, ako aj na našu spätosť s nimi – či si to už uvedomujeme alebo nie. „Ak sa modlíte za kňaza, modlíte sa predovšetkým za seba.“

Veľká časť publikácie je venovaná modlitbám a pobožnostiam, nájdete ich tu viac ako 50. Ich súčasťou je aj modlitba Ježiša Krista za jeho prvých kňazov a žalm 20. Z tých najzaujímavejších spomeniem napríklad modlitbu za spovedníka, modlitbu Nech nezomriem bez kňaza či detskú modlitbu za kňaza. Modlitby za kňazov k svätým a k svätým ochrancom kňazov uzatvárajú túto knihu.

Modlitby za kňazov by nemali byť len súčasťou našej knižnice v poličke, ale najmä túžbou nášho srdca. A ak nám niečo také chýba a pociťujeme v sebe, že by sme k tomu chceli nejako dopomôcť, nie je nič ľahšie, ako sa nechať sprevádzať touto knižkou.

Autorka recenzie: Vierka Urigová

Bibliografický popis: KOSCELANSKÁ–HAJDUČEKOVÁ, S. (ed.), 2022. Modlitba za kňazov, Zachej.sk, 152 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-8211-378-8.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre