Anjel Boží, strážca môj…

Druhého októbra si v Cirkvi pripomíname sviatok anjelov strážcov. Pravdou však je, že mnohí týmto vzácnym dňom len tak preletíme…

Možno ste na tom ako ja, že modlitbička k anjelovi sa stala akousi odriekanou rutinou, ktorú odmala automaticky spomeniem pri každej večernej modlitbe. Tentokrát som sa však odhodlala na to, že anjelom povenujem trochu viac pozornosti. Lebo viem, že Cirkev nám vo svojom kalendári ponúka perly. Akurát zostanú mnohokrát neobjavené.

Anjeli sú súčasťou Biblie, spomínajú sa v spojitosti s Jakubom, Tobiášom, Juditou, Petrom či pastiermi v Betleheme, ale posluhovali aj samotnému Ježišovi na púšti. V Žalme 91 čítame, že „svojim anjelom dá príkaz o tebe, aby ťa strážili na všetkých tvojich cestách“. Práve tento verš hovorí o tej kategórii anjelov, ktorá je nám väčšinou najviac známa – o anjeloch strážcoch. Máme tendenciu nezamýšľať sa nad vecami, ktoré sú už v našom živote automatické, a to je škoda. Možno vás informácie o anjeloch v tomto článku podnietia skúmať a poznávať viac. A nielen o anjeloch…

Slovo anjel pochádza z gréčtiny a prekladá sa ako posol. Je to inteligentná duchovná bytosť, ktorú Boh stvoril na to, aby ho oslavovala a velebila. Títo mocní pomocníci zápasia denne o naše duše. Žijú ustavične v Božej prítomnosti, ale zároveň ich Boh posiela k nám, aby nám pomáhali k spaseniu. Väčšina starých cirkevných otcov sa domnievala, že každý – veriaci či neveriaci – má svojho anjela, lebo všetci sme povolaní k spáse.

Anjeli nie sú všemohúci, a preto nemôžu ovplyvňovať našu vôľu. Vedia nás nabádať prostredníctvom našich zmyslov, predstavivosti alebo vonkajších okolností, ale konečné rozhodnutie je len a len na nás. Vedú nás do neba, ale len ak im to dovolíme. Každý máme toho svojho anjela a ani smrť nás od seba neoddelí. A tak je správne prosiť ho aj o pomoc v hodine smrti. Môžeme a mali by sme prosiť, aby sa náš anjel prihováral za nás v nebi. Anjeli prežívajú plnosť Božej prítomnosti, nepotrebujú už viac, avšak z lásky k Bohu pomáhajú nám. Ochraňujú nás pred zlom, ale oveľa dôležitejšie je to, že nás nabádajú k dobru („aby som vždy v každej chvíli, viedol život Bohu milý“).

Akí vzácni sme v Božích očiach, keď každému z nás zaistil pomocníka a orodovníka! Poďakovali sme sa už niekedy za to? Možno práve tento deň – 2. október – môže byť vhodnou príležitosťou. Ja sa o to určite pokúsim.

Vierka Urigová

Produkty súvisiace s týmto článkom

 
100 modlitieb k anjelom Vzbura anjelov  Anjel
4.5 Užívateľ (19 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

1 Comment

  • 2. oktober je moj den narodenia🙏, Anjel Bozi, strazca moj, prosim Ta vzdy pri mne stoj.🙏

Komentáre