Ako môžeme zistiť, či sú naše pocity od Boha alebo od diabla?

City a útechy môžu prichádzať od priateľa alebo od nepriateľa našich duší, to znamená od zlého alebo od toho, ktorý je celý svätý. My však môžeme zistiť, odkiaľ prichádzajú, na základe určitých znakov. Ktorých? Odpovedá svätý František Saleský.

Medzi týmito znakmi sú nasledujúce:

  1. Keď sa nimi nezaoberáme, ale využívame ich akoby na zotavenie, aby sme napredovali s väčšou vernosťou, je to dobré znamenie. Pretože Boh nám ich niekedy s týmto cieľom zošle. Zhovievavo pristupuje k našej slabosti. Vidí, že naša duchovná chuť je otupená. Dáva nám k jedlu trochu omáčky nie preto, aby sme nejedli nič iné ako omáčku, ale aby nám to dodalo chuť na pevné mäso. Preto je dobrým znakom, keď sa nezaoberáme pocitmi. Pretože keď nám zlý dáva pocity, chce, aby sme pri nich zostali a aby sa tým, že budeme jesť len omáčku, náš duchovný žalúdok postupne oslabil a pokazil.
  2. Dobré pocity nám neprinášajú žiadne pyšné myšlienky. Ale ak, naopak, zlý duch využije príležitosť, aby nám takéto myšlienky vnukol, dobré pocity nás posilňujú, aby sme ich odmietli takým spôsobom, že duša zostane celá pokorná a plná poníženosti. Zlý pocit však spôsobí, že si myslíme, že sme ho dostali ako odmenu, namiesto toho, aby sme mysleli na svoju slabosť.
  3. Keď dobrý pocit pominie, neostaneme oslabení, ale posilnení. Nie utrápení, ale povzbudení. Naopak, zlý pocit nám spôsobí potešenie svojím príchodom, ale keď odíde, zanechá nás plných úzkosti.
  4. Dobrý pocit nám pri svojom odchode odporúča, aby sme počas jeho neprítomnosti objímali cnosť, aby sme jej slúžili a nasledovali ju. Zlý cit nás núti veriť, že s ním odišla aj cnosť a že nie sme schopní jej slúžiť.

Napokon, dobrý cit nechce, aby sme ho milovali, ale len toho, ktorý ho zoslal. Nie že by nám nedal dôvod na to, aby sme ho milovali, ale o to mu nejde. Naopak, zlý pocit chce, aby sme ho nadovšetko milovali.

Na základe týchto štyroch či piatich znakov budete schopná rozlíšiť, odkiaľ vaše city prichádzajú, a ak sú od Boha, nemali by ste ich odmietať, ale mali by ste si uvedomiť, že ste stále ešte úbohé malé dieťa, a prijať mlieko z rúk svojho Otca, ktorý k vám stále súcitne pristupuje z pozície matky.

Prijmite ich teda, pričom si uvedomte, aký slabý je váš duchovný žalúdok, pretože lekár vám dáva víno bez ohľadu na horúčku nedokonalostí, ktorá je vo vás. Ale ak svätý Pavol poradil víno svojmu učeníkovi (porov. 1 Tim, 5, 23) pre jeho telesné choroby, môžem vám ja poradiť duchovné víno na vaše duchovné choroby. Je to však pod podmienkou, že budete vždy ochotná vzdať sa ho, ak sa to Bohu zapáči.

Úryvok pochádza z knihy Krok za krokom k svätosti s Františkom Saleským, ktorú si môžete zakúpiť na Zachej.sk.

2.5 Užívateľ (2 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre