Ako byť šťastný? Rozhovor s Ľubomírom Valientom z Facebookovej stránky Saletini Rozkvet

Obľúbená Facebooková stránka Saletini Rozkvet, ktorú sleduje viac než 46 000 ľudí, nám prináša povzbudenie a radosť už od roku 2012. Jej správca, grafik a autor príspevkov v jednom Ľubomír Valient nedávno vydal nádhernú publikáciu s názvom Ako byť šťastný, ktorá je plnofarebnou zbierkou krátkych, no hlbokých zamyslení spojených s vydarenou grafikou. Pri tejto príležitosti sme Ľubomírovi položili niekoľko otázok.

Ako sa zrodila knižka Ako byť šťastný? Čo ťa viedlo k jej vytvoreniu?

Ľubomír Valient: S nápadom knižného vydania myšlienok, ktoré pravidelne pripravujem na FB profil Saletini Rozkvet, prišlo takmer pred rokom vydavateľstvo Postoj. Hneď po prvom stretnutí bolo jasné, že niečo spoločne vymyslíme a zrealizujeme. A vďaka Bohu sa nám po mesiacoch poctivej práce podarilo dokončiť túto knižku a ponúknuť ju tak širokej verejnosti.

Prečo dostala kniha názov práve “Ako byť šťastný”?

Ľubomír Valient: Šťastie je to, čo každý hľadá, lebo kdesi hlboko v nás je zakorenená táto túžba. Ak chce byť niekto skutočne šťastný, musí objaviť a spoznať Boha. A práve táto knižka by mohla byť pre každého takým malým sprievodcom na ceste za skutočným šťastím.

Ako si sa dostal ku tvorbe grafiky a kde berieš inšpiráciu pre tvorbu príspevkov na Saletini Rozkvet?

Ľubomír Valient: Úplne náhodne. Potrebovali sme vo farnosti Považská Bystrica – Rozkvet vyrobiť nejaké plagáty k pripravovaným akciám a púťam, tak som sa pokúsil niečo pripraviť. Postupom času som sa čoraz častejšie dostával k tvorbe jednoduchých obrázkov. A inšpirácia? Nie nadarmo sa hovorí, že Duch Svätý = potenciál nevyčerpateľný. Niekedy ma nájdenie správnej myšlienky stojí veľa času, hľadania v knihách, časopisoch, na internete a podobne, ale častokrát aj vo vypočutých kázňach či už slovenských, alebo zahraničných kňazov. Zároveň mám veľa priateľov, ktorí na svojich profiloch uverejňujú množstvo krásnych a inšpiratívnych myšlienok v textovej podobe, ku ktorým ja už len vyberiem vhodný obrázok a pekná grafika je hotová.

Aké máš plány ohľadne svojej tvorby do budúcnosti?

Ľubomír Valient: Bol by som veľmi rád, ak sa logo Saletini Rozkvet bude objavovať ešte dlhé roky v internetovom priestore a grafiky s týmto logom budú pre všetkých ľudí zárukou radosti a Božej lásky. Ak sa mi podarí pritiahnuť bližšie k Bohu aspoň jedného človeka, misia je splnená. Dar, ktorý som od Boha dostal, túžim naďalej zveľaďovať a neustále používať na šírenie jeho kráľovstva. A čo má Pán pripravené do budúcnosti, tak to je aj pre mňa veľké prekvapenie.

Čomu sa venuješ vo voľnom čase? Ako oddychuješ?

Ľubomír Valient: Aktuálne toho voľného času moc nie, ale vždy si rád zahrám futbal, prečítam dobrú knihu alebo podniknem nejaký ten výlet.

Prezraď nám niečo zo svojho súkromia 🙂

Ľubomír Valient: Aktuálne som doma jednoznačne „pod papučou“, lebo mi šéfujú štyri slečny – manželka Lenka, 4-ročná dcérka Dominika a najnovšie aj 16-mesačné dvojičky Terezka a Klárka. Teším sa, keď sa naplnia slová tých, ktorí mi hovoria, že som „požehnaný medzi ženami.“

Čo by si poradil ľuďom, ktorí túžia evanjelizovať na soc. sieťach, ale nevedia, ako na to? Ako by mali začať, čo by mali urobiť? 

Ľubomír Valient: Určite to za to stojí. Netreba mať špeciálne grafické schopnosti, ja sám som len amatér, skôr je dôležitá chuť, motivácia a ochota budovať Božie kráľovstvo aj týmto moderným spôsobom. Netreba sa báť výzvy stať sa „apoštolom“ na sociálnych sieťach. Keď Pán Ježiš povolával svojich učeníkov, povedal im, že z nich urobí rybárov ľudí. Ja som tiež túto výzvu prijal, no nepoužívam na rybolov siete tradičné, ale práve tie sociálne.

Knihu Ako byť šťastný môžete získať na Zachej.sk.

Ďakujeme za rozhovor!

Martina Bednáriková, Zachej.sk

Foto: archív Ľ. Valienta

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre