6 kníh, ktoré posilnia vaše manželstvo

Niekto raz povedal, že jeseň je najvhodnejším časom na upevňovanie vzťahov a budovanie manželstva. Prechádzky v parkoch posiatych farebným, popadaným lístím, spontánne popracovné rande vo vyhriatej kaviarni, spoločné sledovanie filmu pod dekou s teplým čajom v rukách… Hoci nemusím súhlasiť s tým, že by mala mať jeseň na vzťahy nejaký výnimočnejší vplyv, je pravda, že ponúka celú paletu príležitostí spoločného trávenia času. Dni sú kratšie, večery sa predlžujú a my si to ani neuvedomíme, a so svojim partnerom trávime o čosi viac pokojného času ako predtým.

Možno to Pán Boh tak chcel. Možno tak túžil, aby sme si dokázali na seba, na svoje Srdcia, manželov, manželky, priateľov, priateľky nájsť čas a venovať im pozornosť, že skrátka spomalil čas a stvoril jeseň. Pre nás a pre naše vzťahy.

Venovať pozornosť svojmu manželstvu, svojim vzťahom, je ako starať sa o záhradku. Rýľovanie a okopávanie nie je vždy jednoduché, ale vieme, že ak by sme to nespravili, skôr či neskôr by sme sa zamotali do dlhočizných hľúz buriny a bodliačia. Záhrada by zarástla plevelom a najhoršie je, že by neničila len sama seba, ale svojim semienkami a výtrusmi by šírila nechcenú burinu aj do okolia.

Záhrada, o ktorú sa však záhradník poctivo a pravidelne stará, zalieva ju a okopáva, sa mu odvďačí nielen kvitnúcimi kvetmi, ale aj miestom, na ktorom môže v čase nepokoja a problémov spočinúť a oddýchnuť si.

Presne tak je to aj s manželstvom. Jeho úlohou je byť bezpečným miestom. Poskytovať útočisko a oporu. A ak sa oň budeme starať, presne tým sa nám aj odvďačí.

Tu vám predstavujeme knihy, ktoré vás vo vašom manželskom živote určite povzbudia a inšpirujú. Ich autori sú mnohokrát odborníci na vzťahy, no knihám dodáva dôveryhodnosť najmä osobné svedectvo, o ktoré v nich rozhodne nie je núdza.

1.Posvätné manželstvo (Gary Thomas)

b0ae9c58849c9a7c455d0821ab0abc77

Biblický manželský poradca Thomas Gary je presvedčený, že manželstvo je viac ako posvätná zmluva medzi dvoma ľuďmi. Je to duševná hodnota, ktorá nám pomáha, aby sme lepšie spoznali Boha, dôverovali mu a vrúcne ho milovali. Je nespočetné množstvo kníh, ktoré sa zaoberajú tým, ako sa dopracovať k vysnívanému a šťastnému manželstvu. Kniha Posvätné manželstvo je iná, kladie dôraz na vnútorné hodnoty a ako v manželstve prehĺbiť svoj osobný vzťah s Bohom.

2. Kniha o manželstve (Nicky Lee, Sila Lee)

7a24df2b1b131de19d19aef689acbf8c

Veľa manželských párov prichádza do manželstva s veľkými očakávaniami. Ako odchádzajú zo svojej svadby obsypaný farebnými konfetami a obkľúčený tlieskajúcimi priateľmi a rodinou, vstupujúci do spoločného života, nedokážu si ani len predstaviť, že by niekedy nechceli byť spolu. Nadchádzajúca realita je iná, no môže byť o dosť lepšia!

Kniha o manželstve od autorov Nicky a Sily Lee je plná praktických rád, ľahko sa číta a je tu presne na to, aby pomohla pripraviť sa, postaviť alebo dokonca opraviť manželstvo, ktoré sa zdá byť už stroskotané.

Nicky a Sila sú manželmi viac ako 30 rokov a vychovali 4 deti. Hovorili k tisícom manželských párov na tému manželstva a rodiny po celom svete. Budú hovoriť aj k vám?

3. Láska a vojna (John Eldredge, Stasi Eldredge)

4c24d731ec1c0c566ed39b486b5993f8

Manželský pár Eldredge riešil problematiku muža a ženy samostatne v predchádzajúcich knihách: John napísal bestseller Divoký v srdci, a Stasi knihu pre ženy Očarujúca. V tejto knihe dali dokopy svoje znalosti o manželstve. Každý píše o tejto problematike zo svojho pohľadu a tak vytvárajú rovnováhu medzi mužskou a ženskou perspektívou.

Kniha začína jasným tvrdením, že manželstvo je nesmierne ťažké. Ukazuje párom ako bojovať za ich lásku a odhaľuje skutočného nepriateľa zväzku dvoch ľudí, ktorým nie je manžel či manželka, ale satan. Manželia otvorene hovoria o ich vlastnom manželstve a objavoch, ktoré získali vďaka problémov, ktorým čelili. Vyznávajú svoje boje z časov, kedy sa im zdal rozvod ako jediné riešenie ich manželstva a zároveň svedčia o tom, že ak je Boh súčasťou rodinného života, vie všetko zlé premeniť na dobré.

4. Budem ťa milovať a ctiť (Richard Vašečka)

100ae13855a197a359f111068e7f6600

Kniha Budem ťa milovať a ctiť od Richarda Vašečku, stojí na osvedčených a praktických princípoch Božieho slova, týkajúcich sa manželstva, rodiny, vzťahoch či sexuality. 300 stranová kniha Budem ťa milovať a ctiť je jeho uceleným a rozšíreným vyučovaní na tému manželstva a rodiny. Vychádza zo slovenského prostredia a je obohatená o nové osobné svedectvá a príbehy.

5. 5 jazykov lásky (Gary Chapman)

4f64911271e50ae0a5b660d909f0f00b

Manželstvo by malo byť založené na láske, alebo nie? No občas zdá sa, ako by ste vy a váš manžel hovorili dvoma rôznymi jazykmi? Úspešný autor New York Times Dr. Gary Chapman vedie páry k identifikácii, porozumeniu a používaniu základných Päť jazykov láskyVy a váš manžel objavíte svoje jedinečné jazyky lásky a naučíte sa praktické kroky vo vzájomnej skutočnej láske. Kapitoly sú rozdelené do kategórií podľa jazykov lásky pre ľahkú orientáciu. Každá kapitola končí jednoduchými praktickými krokmi ako vyjadriť konkrétny jazyk svojmu partnerovi a viesť svoje manželstvo tým správnym smerom. Tento nový jazyk lásky vám pomôže pochopiť a posilniť váš vzťah. Spoločne si môžete vytvoriť trvalé a milujúce manželstvo.

6. Sex ako ho nepoznáte (Ksavery Knotz)

b1a64751cdf211681f16e7759d45cfc9

Jedni sa pýtajú: „Čo je Boha do môjho sexu?”. Iní, keď počujú o posvätnosti manželského aktu, si hneď predstavia, že taký sex musí byť pozbavený radosti, milostných hier, fantázie a atraktívnych polôh. Má byť smutný ako pohrebné piesne. Otec Ksawery Knotz veľmi jednoduchým a otvoreným spôsobom poukazuje na to, že jedni i druhí sa mýlia.

Čo je Boha do môjho sexu? A čo je Boha do tvojho zdravia, peňazí, práce, odpočinku, lásky, smrti?

Ak nič, znamená to že nie si kresťan! Boh nás nesleduje v spálni, ale záleží mu na šťastnom pohlavnom živote manželov. Je to čas, v ktorom ich obdarúva svojimi darmi. Cieľom sexuálneho spolužitia nemôže byť iba príjemnosť sama, ale budovanie vzťahu, prežitie jednoty v intímnom spojení milujúcich sa osôb.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre