5 prekvapivých faktov o svätej Terezke z Lisieux

Svätá Terézia z Lisieux, patrónka misií a učiteľka Cirkvi, patrí medzi najobľúbenejších svätcov v dejinách Katolíckej cirkvi. Jej život však zďaleka nebol dokonalý. Prinášame vám 5 faktov zo života tejto svätice, vďaka ktorým si aj vy naplno uvedomíte, že Boh nás nekonečne miluje aj napriek našej nedokonalosti.

1. Svätá Terezka trpela škrupuľami

Strach, že svojimi hriechmi urazí Boha alebo spácha smrteľný hriech, Terezku sužoval v rôznych obdobiach jej života. Jej detstvo, ktoré zahŕňalo smrť matky, „stratu“ milovanej staršej sestry, ktorá odišla do rehole, a tvrdú šikanu v škole, bolo skutočne náročné. Kvôli svojej veľmi citlivej a jemnej povahe to Terezka znášala veľmi ťažko. Prejavovali sa u nej preto niektoré príznaky depresie, a to už vo veľmi mladom veku.

2. Svätá Terezka bola hypersenzitívnym dieťaťom

Svätá Terezka sa ako malé dieťa nevedela vyrovnať s každodennými sociálnymi očakávaniami, ktoré boli na ňu kladené. Často plakala a kričala. Jej matka raz napísala, že musí „napraviť [to] úbohé dieťa, ktoré sa dostane do strašných záchvatov hnevu, keď nemôže mať veci po svojom. V zúfalstve sa váľa po podlahe a verí, že je úplne všetko stratené. Niekedy je taká zúfalá, že sa takmer dusí. Je to veľmi náročné dieťa.“

3. Svätá Terezka mala výnimočný zmysel pre humor

Ak sa vám zdá, že Terezka bola vždy vážna, opak je pravdou. V skutočnosti mala zmysel pre humor a nezdráhala sa ani pomenovať veci pravdivými menami. V liste pre svoju sestru po svojom slávnom stretnutí s pápežom Levom XIII., ktorého prosila, aby sa mohla stať mníškou, tohto významného muža opísala, že „je taký starý, až by si človek myslel, že je mŕtvy“.

4. Svätá Terezka často zaspala počas modlitby a mala problémy s ružencom

Napriek tomu, že uprostred modlitieb často zaspala a priznala, že ruženec jej spôsoboval ťažkosti, nestrácala nádej. Terezka vedela, že Ježiš i Panna Mária vidia jej snahu a ocenia ju. Verila, že hoci ako ľudia často padáme, keď vstaneme a skúsime to znovu, Boh sa teší. Preto neváhala opätovne vstávať.

5. Svätá Terezka sa neprestajne umŕtvovala drobnými skutkami 

Keď prišla ako pätnásťročná do Karmelu, nikto na jej vek nebral ohľad. Napriek tomu sa Terezka nikdy nesťažovala. Niekto raz povedal kuchárke: „Nikto to nezje, daj to sestre Terézii od Dieťaťa Ježiša, ona nikdy nič neodmietne.“ Tak sa stalo, že sa na jej tanieri ku koncu týždňa objavilo jedlo, ktoré varili predchádzajúcu nedeľu (a v tom období ešte neexistovala chladnička).

Martina Bednáriková, Zachej.sk

Foto: littleflower.org

Produkty súvisiace s týmto článkom:

120 zamyslení s Teréziou z Lisieux Príbeh mojej duše Cesta dôvery a lásky
3.8 Užívateľ (8 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

1 Comment

  • Svätá Terézka je pre mňa veľkým vzorom. Povzbudilo má, že zaspala pri modlitbe. Mne sa to tiež stáva.
    Svätá Terezka zosli na nás dážď ruží. Oroduj za nás.

Komentáre