5 faktov o Nanebovzatí Panny Márie, o ktorých ste nevedeli

V sobotu 15. augusta oslavujeme významný mariánsky sviatok: Nanebovzatie Panny Márie. Pri tej príležitosti sme si pre vás pripravili 5 zaujímavostí týkajúcich sa tejto udalosti. Sme si istí, že sa medzi nimi nájde aj fakt, o ktorom ste doteraz nevedeli.

1. Nanebovzatie Panny Márie je štátnym sviatkom v 43 krajinách sveta

Medzi tieto krajiny patrí napríklad aj Rakúsko, Belgicko, Čile, Chorvátsko, Cyprus, Francúzsko, Haiti, Taliansko, Libanon, Madagaskar, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko a Španielsko.

2. Fakt, že bola nanebovzatá, neznamená, že nezomrela

Hoci sa mnohí katolíci domnievajú, že Mária nezomrela fyzickou smrťou, ale bola aj s telom vzatá priamo do neba, opak je pravdou. V apoštolskej konštitúcii Munificentissimus Deus to potvrdil pápež Pius XII., pričom citoval starodávne liturgické texty a opieral sa aj o Tradíciu. Panna Mária teda najprv zomrela, a až potom bola vzatá do neba.

3. Ježiš nebol vzatý do neba
Základný rozdiel, ktorý si katolíci často neuvedomujú, je medzi druhým a štvrtým tajomstvom slávnostného ruženca. Kým Panna Mária bola do neba vzatá, Ježiš do neba vystúpil svojou vlastnou Božskou mocou. Telo Panny Márie bolo do neba vzaté silou jej syna Ježiša, ale Ježiš vystúpil do neba úplne sám. Preto na pomenovanie týchto skutočností používame dve rôzne slová: nanebovzatie a nanebovstúpenie.
4. Panna Mária nie je jediný človek, ktorý bol vzatý do neba
Áno, čítate dobre. Okrem Panny Márie boli v histórii sveta do neba vzatí aj dvaja ďalší smrteľníci: Henoch a Eliáš. Kniha Genezis uvádza, že Henoch bol vzatý do neba (Gn 5, 24: „Henoch chodil s Bohom a nebolo ho, lebo Boh ho vzal.“ Kat. prekl.), a List Hebrejom to potvrdzuje (Hebr 11, 5: „Vierou bol Henoch prenesený, aby neuzrel smrť; nenašli ho, lebo Boh ho preniesol. Ešte pred prenesením si získal svedectvo, že sa páči Bohu.“ Kat. prekl.). V Druhej knihe kráľov sa zas jasne píše o Eliášovom nanebovzatí (2 Kr 2, 11: „Ako sa tak prechádzali a zhovárali, objavil sa zrazu ohnivý voz a ohnivé kone. Tie oddelili oboch od seba a Eliáš sa vo víchrici vznášal do neba.“ Ekum. prekl.).
5. Nanebovzatá Panna Mária je špeciálnou patrónkou Malty
Malťania majú v tento deň štátny sviatok. Okrem toho Nanebovzatie oslavujú aj veľkými procesiami a rôznymi inými oslavami v miestnych kostoloch.
Oslavujete Nanebovzatie Panny Márie aj vy? Podeľte sa s nami v komentári.
Martina Bednáriková, Zachej.sk
Foto: Wikipedia
4.2 Užívateľ (32 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

5 komentárov

  • Vôbec som to nevedela, som rada že som si to prečítala, že tu bol taký pekný článok. Ďakujem

  • Áno sviatok Panby Márie si uctievam na pešej púte z Krupiny na Staré Hory cize pút k starohorskej Panne Márii ktorá trvá od 11.8 do 16.8 .Kracame pesi zhruba 104 km spíme v školách po ceste sa modlíme ruženec a iné modlitby ,spievame a každý si k nej a jej otvorenej náruče niečo nesieme čo nás trápi ,boli ale aj teší .Chodia somnou dve dcéru 16r a 9r ktorým sa táto pút veľmi páči a ja mám z toho veľkú radosť .Tento rok už po 6krat sme putovali z našou farnostou v ktorej farárom je Marián Bublinec.slo nás okolo 70 veľa mladých a to má teší pretože oni sú našou budúcnosťou .Bohu vdaka za všetko a dakujem Panne Márii že nás ochraňuje a vedie nás správnymi cestami🙏Z pozdravom pútnička Mirka

  • Nové informácie, ďakujem

  • Pekný článok, ale mám otázku. Pri vysvetlení rozdielov nanebovzatie a nanebovstúpenie, potom nižšie hovoríte o tom, že v knihe kráľov sa zas jasne píše o Eliášovom nanebovstúpení. Takže to potom znamená, že nie len Ježiš vystúpil do neba úplne sám?

    • Ďakujeme za upozornenie! Ide o preklep, ktorý sme už opravili 🙂 Mali sme samozrejme na mysli Eliášovo nanebovzatie, nie nanebovstúpenie 🙂 Do neba vystúpil sám len Ježiš. Eliáš, Panna Mária aj Henoch boli do neba vzatí.

Komentáre