10 vecí, ktoré ste nevedeli o Benediktovi XVI.

Emeritný pápež Benedikt XVI., vlastným menom Joseph Alois Ratzinger, je jednou z najvýznamnejších osobností 20. a 21. storočia. Ako 265. nástupca apoštola Petra strávil na pápežskom stolci takmer 8 rokov: od 19. apríla 2005 do 28. februára 2013. V súvislosti s tým mu patria hneď dve prvenstvá: Benedikt XVI. je prvým nemeckým pápežom od roku 1523 a prvým pápežom od roku 1294, ktorý dobrovoľne abdikoval.

O tomto výnimočnom mužovi sa toho popísalo veľmi veľa: pozitívneho i negatívneho, dehonestujúceho i glorifikujúceho… Dnes vám však prinášame 10 zaujímavostí, vďaka ktorým spoznáte inú tvár Benedikta XVI. než tú, na ktorú ste zvyknutí z internetu, televízie či novín. Sme si istí, že vás niektoré z nich prekvapia, iné povzbudia a ďalšie možno aj rozosmejú. Vyložte si preto nohy, nalejte si čerstvú kávu či čaj… a dajte sa do čítania.

1. Otec Benedikta XVI. sa so svojou manželkou zoznámil cez inzerát

Benediktov otec čakal až do 43 rokov, kým si založil rodinu. Keďže nežil typickým spoločenským životom, rozhodol sa podať si inzerát v miestnych katolíckych novinách. Napísal doň: „Štátny zamestnanec, slobodný, katolík, 43, čím skôr túžiaci po manželstve so schopným katolíckym dievčaťom.“

2. Benedikt XVI. je pomenovaný po svätom jezuitovi Alojzovi z Gonzagy 

Benedikt XVI. sa vlastným menom volá Joseph Alois Ratzinger. Prvé meno Joseph zdedil na základe rodinnej tradície po svojom otcovi. Druhé meno Alois dostal na počesť svojho strýka, ktorý sa stal kňazom a prijal meno Alojz po svätom Alojzovi z Gonzagy.

3. Už ako malý chlapec sa rád „hral na omšu“

Ešte pred svojím prvým svätým prijímaním dostal budúci Benedikt XVI. knižku, ktorá bola akýmsi úvodom do svätej omše. Boli v nej ukázané základné pohyby, ktoré kňaz na svätej omši vykonáva. So svojím bratom a kamarátmi sa z nej rád hrával na kňaza. Neskôr, po prvom svätom prijímaní, dostal pokročilejšiu verziu. V nej sa vysvetľovalo, čo ktoré pohyby znamenajú. Vďaka tomu začal svojej obľúbenej hre lepšie rozumieť.

4. Jeho najobľúbenejšími hračkami boli plyšové zvieratká

V detstve býval Benedikt XVI. často chorý. V tom čase sa najradšej hrával s plyšovými zvieratkami. Bol zvlášť naviazaný na pár plyšových macíkov. Podľa niektorých správ vraj stále vlastní plyšové zvieratká, ktoré mu v detstve dala jeho mama.

5. Vie pilotovať helikoptéru, ale nevie šoférovať

Benedikt XVI. vlastní pilotný preukaz pre vrtuľník. Keď bol pápež, veľmi rád lietal s pápežským vrtuľníkom. Podľa Catholic Company však nevlastní vodičský preukaz a nikdy sa nenaučil jazdiť autom.

6. Miluje mačky

Kardinál Roger Mahony, arcibiskup z Los Angeles, odhalil pravdu o láske Benedikta XVI. k mačkám nasledujúcimi slovami: „Ľudia vravia, že Benedikt XVI. má rád mačky. To však nie je pravda. On ich miluje.“ Jedna z jeho autorizovaných biografií je vyrozprávaná z pohľadu jeho mačky Chico a volá sa „Joseph and Chico: The Life of Pope Benedict XVI as Told by a Cat“ (Joseph a Chico: Život pápeža Benedikta XVI. z pohľadu mačky).

7. Časopis Time ho zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí sveta

Na tomto bode by nebolo nič nezvyčajné – až na to, že časopis Time zaradil Josepha Ratzingera medzi 100 najvplyvnejších ľudí sveta ešte predtým, než sa stal pápežom. Veru, Benedikt XVI. bol výnimočný už ako kardinál.

8. Je najstarším mužom zvoleným za pápeža od roku 1730

Za pápeža bol Joseph Ratzinger zvolený v úctyhodnom veku 78 rokov. V rovnako vysokom veku zvolili v roku 1730 pápeža Klementa XII.

9. Plynule rozpráva 6 jazykmi

Rodný jazyk Benedikta XVI. je nemčina. Okrem toho vie po anglicky, taliansky, francúzsky a španielsky. To však nie je všetko: dokáže plynule rozprávať klasickou latinčinou a má aj znalosť portugalčiny. Pravý polyglot, však?

10. Miluje hudbu a je prvým pápežom, ktorý vlastnil iPod

Benedikt XVI. hrá veľmi dobre na klavíri. Dokonca nahral vlastný album súčasnej klasickej hudby, v ktorom spieva a recituje modlitby k Najsvätejšej Panne Márii. Jeho najobľúbenejším skladateľom je W. A. Mozart a ako prvý pápež v histórii vlastnil iPod.

Martina Bednáriková, Zachej.sk

Foto: Wikipedia

5 Užívateľ (22 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

4 Komentáre

  • … cieľavedome dosiahol všetko, čo mohol, je za tým disciplína s rozumom … výsledky viditeľné, charizma zhora

  • Výnimočný človek s výnimočným srdcom, inšpiratívny, aj keď v súčasnosti krehký starobou, ale silný dušou ?

  • Bohu vďaka za Svätého otca – pápeža – Benedikta XVI….spomeniem len jednu vetu ktorú povedal na 5-tom svetovom stretnutí rodín vo Valencii…pre mňa nasledovania hodna v živote: „Ty, taký malý človiečik, svet môžeš podstatne ovplyvniť už tým, že sa pričiníš o to, aby život Tvojej rodiny bol svedectvom Kristovej Lásky a Pravdy…….“

  • Body 3., 6., 8. a 9. som vedel, ale je to zaujímavé. Najmä s tým inzeratom a vrtuľníkom:-)) Veľmi veľa vecí ma tiež s ním spája. Je to úžasný človek. Škoda, že ho tak opustili sily. Ale vážim si ho, že vedel si to uvedomiť. Má zdravú sebareflexiu. Nenechal sa nosiť ako živá relikvia…

Komentáre