10 faktov o pápežovi Františkovi, o ktorých ste doteraz netušili

Pápež František, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, je 266. nástupca apoštola Petra na čele Katolíckej cirkvi. Je prvým pápežom pochádzajúcim z Argentíny, prvým pápežom z jezuitskej rehole, prvým pápežom z južnej pologule a po viac ako 1270 rokoch prvým pápežom, ktorý sa nenarodil v Európe.

Pri príležitosti jeho historicky prvej návštevy Slovenska v termíne 12. – 15. septembra 2021 vám prinášame 10 faktov o pápežovi Františkovi, o ktorých ste doteraz netušili. Vďaka nim spoznáte nášho Svätého Otca z úplne nového pohľadu.

1. Miluje tango a v mladosti tancoval

Vo svojej biografii El Jesuita Svätý Otec prezradil, že má veľmi rád tango. V mladosti navyše rád chodil tancovať so svojimi priateľmi.

2. Od 15. júna 1990 nepozerá televíziu

Svätý Otec nesleduje televíziu od 15. júna 1990. Panne Márii totiž prisľúbil, že sa jej zdrží. Kvôli tomu len zriedka videl hrať svoj obľúbený futbalový tím San Lorenzo de Almagro. Preto sa rozhodol držať s tímom krok prostredníctvom novín.

3. Vydal pop-rockový album

V novmebri 2015 vydal Svätý Otec album „Wake up!“, ktorý obsahuje modlitby, hymny a rôzne príhovory, ktoré sú doprevádzané hudbou.

4. Jeho deň začína o pol piatej ráno

Pápež František je jednoznačne ranné vtáča, pretože vstáva už o 4:30. Prvé dve hodiny denne venuje modlitbe, Svätému písmu a príprave homílie.

5. V mladosti vystriedal viacero nevšedných zamestnaní

Pápež František študoval na technickej strednej škole, ktorú ukončil s diplomom „chemický špecialista“. Istú dobu pracoval ako technológ v chemickom priemysle, neskôr ako vyhadzovač v miestnom bare. V čase, keď pracoval ako vrátnik, dokonca umýval podlahu.

6. Nemá časť pľúc

Keď mal 21 rokov, vážne ochorel na zápal pľúc. Dokonca mal tri cysty. Preto mu vyrezali väčšinu jednej časti pľúc. Aj keď táto strata neohrozila jeho zdravie ani dĺžku života, František nesmie vykonávať žiadne namáhavé cvičenia.

7. Rád varí

František nechce len tak sedieť a čakať, kým mu navaria iní. Veľmi rád varí sám. Povráva sa, že jeho špecialitou je paella.

8. Plynulo rozpráva 3 jazykmi

Svätý Otec rozpráva plynule po španielsky, taliansky a latinsky a má občianstvo v 3 krajinách: v Argentíne, Taliansku a Vatikáne. Okrem toho sa veľmi dobre dorozumie aj anglicky, nemecky, ukrajinsky, francúzsky a portugalsky.

9. Má rád Tolkiena

Pápež František rád číta a okrem Biblie je jednou z jeho najobľúbenejších kníh práve Pán prsteňov od J. R. R. Tolkiena.

10. Raz dostal motorku Harley-Davidson

Počas svojho života dostal pápež František už mnoho extravagantných darov. Jedným z nich bola aj motorka značky Harley-Davidson. Namiesto toho, aby si ju nechal pre vlastné potešenie, ju však predal a peniaze daroval bezdomovcom. Čo si však nechal, je väčšia zbierka futbalových dresov, ktoré často dostáva do daru.

Produkty súvisiace s týmto článkom:​

O nerestiach
a čnostiach
Boh je mladý František: Boh a svet po pandémii

Martina Bednáriková, Zachej.sk

Foto: Wikipedia

4.3 Užívateľ (47 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

4 Komentáre

  • Pochvaleny búd Jezis Kristús!…..z tohto aj za tie roky co je SV.O.Frantisek papezom si mozme…vela zobrat ako zit podla Bozieho slova…v pokore vo viere a byt prikladom aj pre drúhych
    a vytrvat aj v modlitbe..a odovzdat sa pod ochranú SV Rodiny…aj svatych.Vyprosújem…pre SV.O.Frantiska vela Bozich milosti….dary Dúcha sv. ochranú SV.Rodiny ……TESIM SA na navstevú…SV.O Frantiska….na Slovensko…v Presove

  • Každopádne je Svätý Otec príkladom, je zástupca Pána Ježiša, či svätého Petra tu na Zemi, je to autorita lásky, ako bol aj sv. Ján Pavol II. a z tohto, čo tu čítam, klobúk dole, rešpekt, hlboká úcta a ešte väčšia láska k nemu. Ďakujem ❤️???

    • Pán Boh pozdrav,pokoj a dobro všetkým.Pekný víkend s našim sv.Otcom??

  • Milý človek z ktorého vyžaruje dobrota veľa zdravia za celú moju rodinu prajem

Komentáre